Nowość w Szczecinie. Pierwszy sklep bez opakowań.

To coś więcej niż warzywniak. / foto: Diana Marczewska

Wchodzisz do sklepu i w papierowe torebki, słoiki lub naczynia własne nakładasz tyle danego produktu, ile aktualnie potrzebujesz. W rezultacie płacisz tylko za towar – za taką samą objętość na półkach w markecie trzeba zapłacić czasami nawet dwa razy więcej. „Zmień.to na lepszy skład” to nowy sklep, w którym dwie panie – dietetyczka Joanna Ciszczoń i psychoterapeutka Eliza Omelańczuk – sprzedają zdrową ekologiczną żywność na wagę i bez opakowań.

Lokal przy Małopolskiej 8 pełen jest słoików, butelek i worków ze świeżymi mąkami, ziarnami, suszonymi owocami, olejami, kremami balsamicznymi czy sproszkowanymi mixami typu „detox”. O podobne produkty trudno w innych miejscach albo kosztują one bajońskie sumy. Podczas zakupów nie trzeba zaprzątać sobie głowy etykietą, zastanawiając się czy kupowany produkt jest zdrowy czy nie – nad wszystkim czuwa dietetyczka Joanna Ciszczoń. W sklepie znaleźć też można świeże warzywa, owoce, jaja czy miody, a także soki i drobne przekąski przygotowane przez właścicielki.

To nie jak „warzywniak kiedyś”, to coś więcej
Asortyment „Zmień.to” nie zamyka się w kręgu świeżych warzyw. Można znaleźć w nim prawdziwe dary natury podane w zachęcającej formie, takie jak: chipsy kokosowe, zdrowe żelki z soków czy mieszanki dla osób uprawiających sport lub chcących oczyścić organizm – wszystko prosto z natury, bez szkodliwych dodatków. Warto dostrzec w tym rolę właścicielek, które wybierają oferowane produkty na podstawie swojej wiedzy zdobywanej przez długie lata. To nie jest tylko „warzywniak jak kiedyś” – klient może przeczytać dokładny skład i działanie, dopytać o coś podczas zakupów, opowiedzieć o swoich problemach i przede wszystkim liczyć na pomoc ekspertek.

– Nawet w dziale eko etykiety certyfikowanych produktów potrafią mieć zły skład – mówi Joanna Ciszczoń, która ma również swój gabinet dietetyczny. – Poświęciłyśmy ponad rok ciężkiej pracy, żeby znaleźć wszystkich producentów, których artykuły są w naszym sklepie. Zależało nam na wysokiej jakości, u nas klient ma 100 % pewności, że skład jest dobry. Współpracujemy z lokalnymi rolnikami, którzy obiecali niedługo zasiać to, na czym nam szczególnie zależy.

Pierwszy taki sklep w Szczecinie. Sprzedają tylko surową, wegańską żywność

Założycielki „Zmień.to” kładą duży nacisk na świadomość podczas zakupów, dlatego ich działalność to również edukacyjny blog, warsztaty i szkolenia. Sklep jest jak wisienka na torcie, uzupełniająca dotychczasową aktywną działalność.

Jedz z głową, czyli co ma wspólnego psycholog i dieta
Dieta ma ogromny wpływ na nasz nastrój, dzięki niej możemy czuć się lżej, energiczniej i po prostu dobrze. To jak jemy może również wpływać na kondycję naszego mózgu, który czerpie z pożywienia wiele substancji odżywczych.

– Znam osobę, którą farmakologicznie leczono na depresję – opowiada Eliza Omelańczuk, psycholog i współzałożycielka sklepu – mimo że przyczyną jej złego samopoczucia były silne niedobory witaminy D3. Dieta ma wiele wspólnego z naszą psychiką i pozwala nam zachować równowagę, która jest według mnie najważniejsza w codziennym życiu.

Otwarto nową kawiarenkę ze zdrowymi słodkościami

Sklep „Zmień.to na lepszy skład” otwarty jest w godzinach 10 – 20 w dni robocze i nieco krócej w soboty – do godziny 16.

AUTOR tekstu:
Diana Marczewska

d.marczewska@wszczecinie.pl