Alarm smogowy

 

 

Smród i mgła , siwy dym z kominów  to stały ele­ment pol­skiej zimy. Coraz wię­cej mówi się o tym, że to szko­dliwe. Ale nadal nic nie sły­chać o tym, że dym to jest paliwo wyrzu­cane w powie­trze a przy­czyną kop­ce­nia wcale nie są stare piece same w sobie – lecz nasze nie­umie­jętne w nich pale­nie.

Mamy XXI wiek, a w sztuce palenia cofamy się wstecz. Zamiast spalać węgiel i drzewo spalamy śmieci w każdej postaci, butelki plastikowe, tworzywa sztuczne, wykładziny, meble, fotele, kanapy, gąbki, płyty meblowe, kolorowe gazety i co komu w rękę wpadnie wrzucamy do paleniska.

Z takiego spalania mamy efekt – wszędobylski smog.

Smog stał się częścią naszego życia.  Jest to cichy przebiegły zabójca, który działa z opóźnieniem kilku lat czasem dekad , nie od razu – nie widać na ulicach umierających ludzie  ale w ciągu roku w kraju umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza około  48 000 Polaków.

Niestety sami sobie gotujemy taki los.

Zamiast lepiej jest coraz gorzej. 

Zamiast podejmować odpowiednie środki zaradcze rząd, sejm, politycy i samorządowcy pod wpływem lobby biznesowych proponują nam piece za 10 000 złotych i węgiel za 1 000 złotych za tonę. Oferta droga i  nigdy nie trafi do właściwego segmentu rynku który generuje najwięcej smogu , do większości Polskiego społeczeństwa które jest ubogie i nie może sobie pozwolić na takie inwestycje.

Co wobec tego powinniśmy zrobić ?

Właściwą drogą nie jest palenie byle czego i  jak najtańszego paliwa , ale spalanie uczciwych paliw w sposób efektywny. Wtedy nie kopcisz wściekle, nie walczysz z wiecznie zapychającym się kominem, ludzie naokoło nie muszą nawet wiedzieć czym palisz węglem, drewnem czy gazem , a w domu masz ciepło!

A na dodatek oszczędzasz  więcej niż dałby ci zakup taniego  miału węglowego.

 

Czy tak nie lepiej ?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak to zrobić przyjdź na nasze czwartkowe spotkanie Sądeckiej Kooperatywy

Jeżeli chcesz działać na rzecz zdrowego życia, czystego powietrza przyjdź do nas i pomóż nam razem coś zmienić.

 

Zapraszamy w czwartek 16-go lutego o godzinie 18.00 do Sadeckiej Kooperatywy Spożywczej na ulicę Rejtana 18 , do udziału w prelekcji i dyskusji na temat smogu i sposobów jego zwalczania a przede wszystkim sposobów czystego i efektywnego spalania węgla i drewna.

Oprócz tematu wiodącego jak zwykle odbiór towarów z naszego sklepu, zakupy i sprzedaż , a także sprawy bieżące Kooperatywy.