Kuchnia sous vide

Co to sous-vide?

.

Technika gotowania znana od 1799 roku ale dopiero w latach 70-tych  XX znalazła sensowne zastosowanie i zaczęła pojawiać się w restauracjach. Obecnie popularna i znana, wręcz modna.
Sous-vide znaczy w języku francuskim „w próżni”, tyle, że w kuchni oznacza to długie gotowanie warzyw, mięsa i ryb w szczelnie zamkniętych woreczkach plastikowych, umieszczonych w odpowiednio gorącej wodzie (w przedziale 50-90 stopni Celsjusza – w zależności od produktu).

 

Taka technika zapewnia, że można doskonale zachować naturalny smak i jakość odżywczą produktu. Drugą możliwością jest nadanie intensywnych aromatów, ponieważ potrawy można wcześniej marynować i w tym samym opakowaniu gotować. Atutem jest możliwość niezwykle delikatnej jakości potraw, miękkie, kruche mięso, chrupkie warzywa no i wygląd – intensywne kolory warzyw i mięs.

 Do niedawna barierą był sprzęt, dostępny ale dość drogi. To się bardzo szybko zmienia i mamy coraz więcej urządzeń do gotowania sous-vide.

Wady? No cóż o  nich też powiemy na naszym następnym spotkaniu czwartkowym Kooperatywy.

Program spotkania:

17.30 – Sprawy bieżące i organizacyjne członków Stowarzyszenia.

18.00 – „Ryneczek Czwartkowy” Sadeckiej Kooperatywy Spożywczej. Będzie można kupić sprzedać wymienić ekologiczne produkty , a także odebrać towary  z naszego sklepu .

18.30 – Sous Vide – pokaz i degustacja

Zapraszamy wszystkich serdecznie : Nowy Sącz ul. Rejtana 18. – czwartek 03.08.2017 – godzina 18.00.

Wstęp wolny.